İnşaat Sektöründe Kazanmak İçin Gizli Müşteri!

İnşaat Sektöründe Kazanmak İçin Gizli Müşteri!

Dünyada ve ülkemizde son 20 yılın en önemli sektörlerinden olan inşaat sektörü büyümeye devam ediyor. 2017 yılında küresel ekonomideki payı yüzde 15 düzeylerinde görülürken, bu oranın ülkemizdeki yansıması yüzde 9 olarak görülüyor.

 

Büyük alt yapı yatırımlarının yanı sıra, artan nüfus ile birlikte konut ihtiyacının da artış göstermesi, özellikle İstanbul, İzmir ve Ankara gibi büyük şehirlerin kentsel dönüşüme olan ihtiyacı bu büyümeyi etkileyen önemli unsurlar olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle bireysel müşteriler bağlamında, bu büyümenin arkasında şüphesiz yapılan işin ve sunulan hizmetlerin direk veya dolaylı olarak öncelikle tüketiciyi memnun etmesi geliyor. Bu noktada da inşaat firmalarının satış öncesi pazarlama faaliyetlerinden, satış sonrası desteğe, tüketicilere en iyi yaşam alanını, en iyi şekilde sunmaları bu pazardaki konumlarını belirliyor ve bu ligde tutunmalarını sağlıyor.

Öte yandan, inşaat sektörü artık En’lerin bile yetmediği bir lig… En kaliteli malzeme, en teknolojik proje, en merkezi lokasyon, En doğa ile iç içe yaşam alanı, en kârlı yatırım, marka imajı en iyi firma, en başarılı tasarım en en en… Her inşaat firmasının artık bir ya da birden fazla eni var hatta tüm enler bizde diyen firmalar bile var…

Peki bu ligde kim kazanıyor?

Enleri en fazla olan firmalar mı? HAYIR.

Müşterilerin taleplerini en iyi karşılayan firma mı? HAYIR.

Çok reklam yapmak, sosyal medyada her yerden var olmak, sosyal sorumluluk projelerinde yer almak yetiyor mu? HAYIR.

En’lerin olması, pazarlama faaliyetlerinin yoğun olarak kullanılması çok önemli ve gerekli ama unutmayalım ki tüm bunlar müşterinin satış ofisinizden içeri girmesini sağlar ve o müşteri içeri girdiği andan itibaren tüm proje tüm enler tüm pazarlama aksiyonları satış ofisinizin atmosferi ve satış temsilcinizin kalitesinin arkasında kalır. Artık her şeyi temsil eden satış ofisiniz ve temsilcinizdir. Bu ligde kazananlar satış ofisinden içeri giren müşteriye enlerini en iyi anlatanlardır, en iyi olmadığı konularda bile kendini pozitif anlatandır, satış ofisinin atmosferi en iyi olanlardır, müşteriyi projenin fahri reklam elçisi yapabilenlerdir, tüm bunları yapabilen ve pazarlama faaliyetleri ile oluşturduğu marka imajını en iyi temsil eden satış temsilcilerine sahip olan firmalardır.

 

Bu ligde kazanmak için müşterilerinizin gözünden satış temsilcilerini değerlendirmek ve ölçümlemek gerekmektedir. Değerlendirildiğini bilen satış temsilcilerinin performansı artacak, firmanın istediği pazarlama dilini kullanacak, eksik yönlerini belirleyip kapatılabilecek, çalışma arkadaşları arasında rekabet oluşacak ve satış kapatma oranı artacaktır.

 

Gizli Müşteri (Gölge Müşteri) Araştırması, inşaat /gayrimenkul firmalarının pazarlama faaliyetlerini ölçümleyebilecekleri en etkin ve sağlıklı yöntem olarak kullanılmaktadır, kullanılmalıdır!

Sektörel tecrübesi yüksek ekibimiz ile inşaat sektöründe yaptığımız gizli müşteri araştırması, marka imajı araştırması, müşteri tutumları araştırması, çalışan memnuniyeti araştırması gibi onlarca farklı araştırmayla müşterilerimizin analitik gücünü arttırıyor, araştırma sonuçlarını somut operasyonel çıktılara dönüştürüp burada düzenlemeler yapmanızı sağlıyoruz. Tecrübelerimizi paylaşmak için bizlere ulaşabilirsiniz.

Emre HEREKE

Color Research Genel Müdürü

Share this post