IT Projelerinde Yapılan Hatalar

IT Projelerinde Yapılan Hatalar

Başarılı IT projelerini hepimiz biliriz. Bilmesek de sağdan soldan sürekli başımıza kakılır başarı hikayeleri. IT çalışanlarının kutsallarından biridir başarı hikayesi.

Herkes onu yazmak, o projede bir fotoğraf çektirmek videosunda oynamak ister. Kim yapmış, kime yapmış, ne yapmış, hangi yazılım ve donanımlar kullanılmış, projeden önce teşhis edilen problem neymiş, proje sonrası kazanımlar neler olmuş standart bir başarı hikayesinin iskeletini oluşturur. Haliyle diğer potansiyel müşteriler için de önemli bir dokümandır. Bu yüzden başarılı IT projeleri hep görünürdedir.  Peki başarısız IT projeleri nerede?

projehatalari

Yazılım projelerinin klişe görseli.

Hesap ortada arkadaşlar. IT projelerinin hatırı sayılır bir kısmı (salladığım anlaşılmasın diye küsüratlı rakam vermiyorum kıymetimi bilin ) başarısız oluyor. Bir on sene önce CRM projelerinin %60’ı başarısızdır diye bir Amerikan istatistiği de dolaşımdaydı. Yüzdesini bilmek olanaksız da olsa bu sektöre yıllarını veren herkes bunun ciddi bir oran olduğunu bilecektir. Bu kadar başarısız projeyi biz yapmıyoruz, siz yapmıyorsunuz peki kim yapıyor?

Başarı, şevkini kaybetmeden başarısızlıktan başarısızlığa koşmaktır. W. Churchill

Ya da şöyle soralım: Bu başarısız IT projeleri neden hiç konuşulmuyor? Başarılı bir IT projesinden feyz alıyoruz tamam da başarısızından da alınacak feyzler yok mu?  Var elbette, hem de ilkinden daha çok ama bu projelerin duyulması pek istenmiyor. Elbette bunun iki büyük sebebi var. İlki projeyi yapan işortağı ve projeyi yapan müşteri. İkisi de bu proje başarısızlığının duyulmasını istemiyor doğal olarak.

Oysa tarafsız bir kuruluş olsa ve başarısız IT projelerini aynı “başarı hikayesi” şablonundaki gibi raporlayıp “başarısızlık hikayesi” olarak yayınlasa sizce de çok güzel olmaz mıydı? Böyle herkesin yüzleri yere bakarken falan fotoğraflar çekseydik 🙂

Başarısız projelerin konuşulmamasındaki ilk sebebi tanımladıktan sonra gelelim ikinci önemli sebebe:

Firmalar bazen başarısız proje yaptıklarını bilmiyorlar.

Edison-Quotes-4[1]

Henüz başarısız değilim, yalnızca çalışmayan 10.000 yol buldum. Edison

Kulağa çok acayip geliyor ama 15 yılın sonunda benim ulaştığım sonuç böyle. Sadece başarısız değil, bazen başarılı proje yaptığını bilmeyen firmalar olabiliyor. Başarılı proje ve başarısız projenin bazı sabitleri olduğu gibi müşteri ve işortağına göre değişen bir sürü de değişkeni var. Bir yazılımın tüm modülleri devreye alınarak kullanılması başarı ölçütü olabileceği gibi, yazılım kullanımı sonucu satışların artmaması bir başarısızlık ölçütü olarak da görülebilir.  Vice versa.  Bir paket yaılım kurup onun sadece pazarlama modülünün devreye alınması diğer modüllerinin etkin kullanılmaması bir başarısızlık örneği sayılabileceği gibi, kullanılan pazarlama modülü ile satışların ya da müşteri adaylarının %10 artması bir başarı ölçütü olabilir.

Dolayısı ile projelerin başarılı olmasındaki en önemli kriterin, firmanın ihtiyacını net ve somut olarak tanımlaması diyebiliriz. “Biz ERP istiyoruz, bize CRM lazım, B2C şart, Disaster Recovery mecbur…” Bu ve benzeri proje ihtiyaçları, onun altında yatan somut gerekçe ve giderildiğinde sağlanacak fayda tanımlanmadığı taktirde projenin başarısı; işortağı, müşteriler ve proje izleyenleri arasında dönen magazinel bir tartışmadan öteye gitmiyor. Rakipler ve müşteri içerisinden belirli kişiler projeyi kötüleyip, battı o proje diyebilirken, işortağı ve veya üretici tarafı ve müşteri proje çalışanları projenin başarı hikayelerini yayınlayabiliyor.

Konu bir yazıya sığacak gibi değil.  O yüzden biz de bir Cumartesi günü sektör temsilcileri ile birlikte bunu masaya yatırıp “IT projelerinde yapılan hataları” konuşalım dedik.

25 Şubat 2017 Cumartesi günü  OMERD İngiltere Bölge Müdürümüz  ve Mavens CEO’su Barış Kanlıca’nın organize ettiği  hem müşterilerin hem de işortaklarının konuştuğu bir panel artı sunumların yapılacağı yarım günlük bir etkinliğimiz var. Bilgileri aşağıda. Kayıt linki burada.  Anlatacak ya da dinleyecek bir şeyleri olanları bekliyoruz.

25SubatITProjelerindeYapilanHatalar_2

Share this post