Önizlemeye Sunulan Microsoft Viva Sales Çözümü ile Satış Ekibinin Geleceği Değişecek!

Önizlemeye Sunulan Microsoft Viva Sales Çözümü ile Satış Ekibinin Geleceği Değişecek!

Satıcılar için ilişki kurmak başarının sırrıdır fakat zamanlarının çoğunu daha çok ilişki kurup satışı kapatmak yerine veri girişi ile geçirirler. Şimdi ise Microsoft, satıcılar için tasarlanmış yeni bir uygulama olan Microsoft Viva Sales çözümünü önizlemeye sunmaktan mutluluk duyuyor! Viva Sales, satış çalışanlarının verileri herhangi bir CRM sistemine Office 365 ve Microsoft Teams kullanarak otomatik olarak kaydetmesini sağlayarak, el ile veri girişi yükünü ortadan kaldırıp çok daha iyi bir satıcı deneyimi sağlıyor.

Tüm bu el ile veri girişi; satıcıları sinirlendirir, zaman kaybettirir, ekip moralini düşürür ve çalışan memnuniyetini azaltır. Ayrıca, veriler birden çok sistemde depolandığından, satıcılar müşteri etkileşimleri ve anlaşmaları hakkında birleşik bir görüşe sahip olmazlar. Viva Sales, satıcıların ihtiyaç duyduğu her şeyi satıcılar için tasarlanmış tek bir iş akışında sorunsuz bir şekilde bir araya getirerek bu zorlukları çözer. Viva Sales, Microsoft 365 uygulamalarını CRM sistemlerine bağlar, böylece satıcılar müşteri bilgilerini ihtiyaç duydukları yerde, ihtiyaç duydukları anda görebilir, müşteri toplantılarında satışa özel zengin içgörüler alabilir ve CRM verilerini iş arkadaşlarıyla kolayca paylaşabilir. İş akışında temel bilgilere sahip olmak değerli zamanlarından tasarruf sağlar, daha iyi kararlar alınmasına yardımcı olur ve satıcıların daha fazla anlaşmayı daha hızlı tamamlayabilmeleri için daha güçlü ilişkiler kurmalarını sağlar. Ayrıca, CRM sistemlerinde zahmetsizce ve tutarlı bir şekilde izlenen müşteri verileriyle, kuruluşlar daha doğru satış raporları ve tahminleri çalıştırarak iş sonuçlarını iyileştirebilir.

Viva Sales aşağıdaki yetenekleri içerir:

  • Bilgi ararken harcanan zamanı azaltmak için Outlook ve Teams’deki önemli CRM müşteri verilerine erişin: Satıcılar, Outlook ve Teams uygulamalarının içindeki CRM’den müşteri iletişim bilgilerine ve ilgili hesap ve fırsat verilerine erişebilir.
  • Uygulama geçişini azaltmak için CRM’e bağlanın: Viva Sales önizlemesi, Dynamics 365 Sales ve Salesforce için bağlayıcılar içerir. Satıcılar, uygulamaları değiştirmeden kritik iletişim verilerini güncelleyebilir.
  • Outlook’tan müşteri bağlantılarını kolayca oluşturun: Viva Sales ile satıcılar, Outlook’tan birkaç tıklamayla yeni müşteri bağlantılarını yakalayabilir. Önceki etkinlikler ve değiş tokuş edilen dosyalar gibi önemli bilgiler, bu bilgileri daha da zenginleştirmek için yakında hizmetinizde olacak.
  • Sales Conversation Intelligence (SCI) ile müşteri aramalarında satış performansını iyileştirin: Satıcılar Teams üzerinden müşterilerle iletişim kurarken, arama özetleri oluşturmak, müşteri davranışlarını izlemek ve arama sonrası ilişki takipleri için SCI’yi kullanabilir.
  • Teams ve Outlook’ta ilgili müşteri verileri üzerinde iş arkadaşlarınızla işbirliği yapın: Satıcılar müşterilerini teams üzerinden ziyaret edip anlık olarak iş arkadaşlarıyla paylaşabilirler. Müşteri kontaklarını Outlook’tan direkt olarak kopyalayıp teams konuşmasına yapıştırabilirler. Tüm bunlar, satış ekiplerinin CRM’e geçmeden müşteri bilgi kaynağı yaratmalarını sağlar.
  •  Güvenlik & uyumluluk sağlar: Viva Sales, CRM erişim kontrolleri ve kullanıcı izinleri dahil olmak üzere müşteri iletişim bilgilerinin paylaşılmasında şirket güvenliği ve gizlilik politikalarına saygı duyar.
  • Hızlı kurulum: Bir Microsoft 365 admini yönetim merkezinden Viva Sales uygulamasını kurabilir ve doğru kullanıcı atamasında bulunabilir. 

Share this post