Dynamics 365 SMB Satış Paketi

Dynamics 365 SMB SATIS

SMB SATIŞ PAKETİ

SMB Satış Paketi, “Microsoft Dynamics 365 Satış” modülü üzerinde tasarlanmış aşağıdaki işlevleri olan hazır bir bulut çözüm paketidir. Standart satış süreçleri olan firmalar için akıllı uyarılar, basit bilgi girişi olanakları, her zaman, her cihazdan erişim ve üstün raporlama yetenekleri ile satış gücünüzü yönetmenin en etkin yoludur. SMB Satış paketi aşağıdaki temel modüllerden oluşur.

Müşteri / Müşteri Adayı Yönetimi

Müşteriler bir firma kartı olarak açılan ve Müşteri ile ilgili tüm bilgilerin (iletişim bilgileri, çalışanlar, fırsatlar, satışlar vb) yönetildiği karttır. Sistemde kayıtlar müşteri adayı olarak açılacak, satış yapılan müşteri otomatik olarak Müşteri durumuna geçecektir.  Bununla birlikte tedarikçiler, iş ortakları, danışman firmalar vb rolleri olan firma kartları da oluşturabilir ve farklı görünümlerde listeleyebilirsiniz.

Aktivite Yönetimi

Satış ekibinin yapacağı, e-posta/telefon/görev/ziyaret vb aktiviteler istenir ise Outlook ile entegre olarak yönetilebilir.  Satış aktivite performansı Dynamics 365 panolarından izlenebilir. Gönderilen ya da gelen bir email’i ya da takviminizdeki bir randevuyu kolayca Dynamics 365 ile eşitleyebilirsiniz.

Fırsat Yönetimi

Müşterilerde oluşabilecek satış fırsatları, sisteme, tahmini ciro/tahmini kapanış tarihi/fırsatın durumu vb zorunlu bilgilerin girilmesi ile kaydedilecektir.  Satıcı bazında tüm fırsatlar, tarihe, ürüne, ciroya/kârlılığa gibi farklı kriterlere göre online olarak izlenebilir ve analiz edilebilir.

Teklif Yönetimi / Otomatik teklif çıktısı

Oluşturulan fırsatların altına verilecek teklifler, kendi logo ve firma bilgilerinizi ekleyip hazır teklif şablonunu kullanıp ürün seçimi yapılarak sistemden otomatik çıktı olarak alınabilir. Teklif kazanıldığında sistemde otomatik olarak sipariş oluşturulacak opsiyonel olarak ilgili fırsat otomatik kapanabilecektir.

 Sipariş Yönetimi

Kazanılan Teklifler’den oluşan ya da sıfırdan oluşturulan siparişlerin “yeni/tamamlandı/yolda” vb durumlarının takip edildiği modüldür.

Farklı Para Birimleri Desteği

Sistem TL, USD ve Euro para birimlerini destekler, kurları her gün otomatik olarak güncelleyecek ve firmanın seçtiği raporlama para birimine çevirir. Böylece farklı para birimlerinde işlem yapsanız dahi raporlama para biriminizden konsolide raporlarını alabilirsiniz.

Ürün Yönetimi

Sattığınız ürün ve hizmetleri  “ürün yükle” butonuna basıp  satış fiyatı/maliyet vb unsurları ile birlikte kolayca Dynamics 365’e aktarabilir, revize edebilir  fırsat, teklif ve siparişlerinizde kullanabilirsiniz.

Satış Performansları

Satıcıların, satışların, fırsatların, tekliflerin, siparişlerin durumları satış performans panosundan ya da ilgili liste ekranlarındaki grafiklerden izlenebilir ve analiz edilebilir.

Hedef Yönetimi

Satıcılara verilecek ciro/brüt kâr bazlı hedefler, alınan siparişlere ya da kazanılan fırsatlara göre gerçekleşme oranları canlı olarak CRM panolarından izlenebilecektir.

Grafik ve Panolar

SMB paketinin içinde hazır olarak satış performans panosu gelmektedir. Bu pano’daki göstergelerle Satış fırsatları, Satıcı performansları, teklifler, siparişler gibi temel satış göstergeleri online olarak izlenebilir ve analiz edilebilir durumdadır. Müşteriler istedikleri grafik ve panoları kolayca yapabilirler.

Outlook Entegrasyonu

Güncel Outlook sürümü kullanan kullanıcılar email/takvim/kişi/görev gibi Outlook bileşenlerini CRM ile entegre kullanabilecek. Gelen bir email’den ya da oluşturulan bir takvim iletisinden CRM’e kolayca kayıt aktarabilecektir.

Mobil Uygulamalar

Temel CRM özellikleri Dynamics 365 mobil uygulamasından (IOS ve Android için) kullanılabilir olacaktır.

Rakip Yönetimi

Oluşturulan fırsatların kazanılma ya da kaybedilme esnasında eğer bir rakibe karşı kazanç ya da kayıp var ise fırsata rakip bilgisi tanımlanmaktadır.  Bu sayede belirli dönemlerde alınan raporlarla hangi tip fırsatları, ne zaman, ne sebeple, rakibe kaybediyorsunuz ya da kazanıyorsunuz bilgisi raporlanabilmektedir.

 Sosyal Medya Takibi

Social Engagement Microsoft’un, Dynamics CRM içinden, müşterileriniz ve işiniz hakkında sosyal ağ üzerinden gerçek zamanlı bilgi edinmeyi sağlayan platformudur.

Social Engagement  ile işinizi, müşterilerinizi, rakiplerinizi Sosyal ağ üzerinden takip edebilir, satış fırsatlarını, müşteri taleplerini bulup otomatik olarak Dynamics CRM’e aktarabilirsiniz.

Facebook, Twitter, Instagram gibi sosyal ağları, şikayetvar.com, eksisozluk.com, donanimhaber.com gibi popüler web sitelerini, haber sayfalarını, blogları Social Engagement ile analiz edip Dynamics CRM’de aksiyonlarını oluşturabilirsiniz.


bize satis@omerd.com eposta adresinden ulaşabilirsiniz

Bir Sorum Var!