Soyak Holding – Gayrimenkul Satış Platformu – CRM Başarı Hikayesi

Soyak Holding – Gayrimenkul Satış Platformu – CRM Başarı Hikayesi

Project Description

Soyak Holding ile 2013 Yılında başladığımız Microsoft Dynamics CRM yolculuğumuzu, dördüncü yılında ‘’başarıya ulaşan bir CRM projesi’’ olarak tanımlıyor ve bundan büyük bir mutluluk duyuyoruz.

Tabi ki bu ‘’Başarılı Proje’’ tanımı OMERD için çok da kolay olmadı. Dünyada başarılı CRM projelerinin başarıya ulaşma oranı yüzde otuz dolaylarında. Başlı başına bu istatistik bile CRM projelerinin zorluğunu gözler önüne sermekte. Böyle bir ortamda planlama safhasına iyi hazırlanmak, iz süreçlerini iyi analiz edebilmek ve iç dirençlere karşı alınacak önlemleri azaltacak planlar yapmak, proje süreçlerinde başarıya giden yolun olmazsa olmazlarından.

CRM projeleri kurumsal firmaların ana işleyiş süreçlerinde bir devrim niteliğindedir. Küreselleşen dünya ve teknolojinin gelişimi, sadece günlük hayatı ve bireyleri değiştirmekle kalmamış; pazarlama alanında başvurulan ve alışılagelmiş yöntemleri de kökten değiştirmiştir. Biz OMERD olarak Microsoft ile birlikte, bu değişimi sizler için kolaylaştırma yolunda mücadele veriyor ve sunduğumuz iş çözümleriyle şirketleri başarıya ulaştırıyoruz.

‘’OMERD Başarı Hikayeleri Serisi’’ işte tüm bu süreçleri birinci ağızdan, sizlerle buluşturuyor. Müşterilerimize OMERD’ i soruyor ve onlardan bazı cevaplar alıyoruz.  Bu başarı hikayemizde Soyak Holding İnsan Kaynakları, Kalite ve IT Direktörü İrfan BOZOK, Soyak Gayrimenkul tarafında gerçekleştirdiğimiz Microsoft Dynamics CRM tecrübelerini sizlerle paylaştı:

 

-Bilmeyenler için lütfen kendinizi tanıtır mısınız?

Öncelikle merhaba. İrfan Bozok ismim. On beş yıldır Soyak Holding’de çalışıyorum. Soyak Holding elli beş yıllık bir kuruluş, dört sektörde faaliyet gösteriyor.

-Microsoft Dynamics CRM’ in şirketinize sağladığı katkılar nelerdir?

-Gayrimenkul sektörüne özel olarak tasarlanmış bir platform kullanmanın bizim için önemli avantajları var. Öncelikle satış sürecini kolaylaştırdı. Satış Haritalarını kullanıyoruz. Satış Haritası işi çok kolaylaştıran ve zevkli hale getiren bir uygulama. Kullanımı oldukça kolay. Bu bağlamda biz Satış Haritası kullanmaktan son derece memnunuz.

-Microsoft Dynamics CRM ve OMERD’ i seçerken hangi faktörlere dikkat ettiniz?

OMERD’ i diğerlerinden ayıran farkların başında sektör tecrübesi ve olumlu referansları geliyor. OMERD’ in arkasında Microsoft’un olması bizim için son derece önemliydi.

OMERD vizyonu olan ve değer katabilen bir firma. Müşteri odaklı yaklaşımları oldukça fazla. Yaptığımız proje ile bu şirkete değer kattığımıza inanıyoruz.

-CRM projeleri oldukça zorlu projeler. Siz CRM de başarıya ulaşmış bir firma olarak; CRM’ de başarıya giden yolu nasıl özetlersiniz?

Gerçekten hiç kolay projeler değil. İç dirençler her zaman olmuştur ve bundan sonra olacaktır. Biz çıkabilecek bu dirençlere karşı önlemlerimizi projenin henüz planlama safhasında OMERD ile birlikte tasarladık. Bu konuda hem tecrübeleri hem vizyonlarıyla bize çok olumlu değerler kazandırdılar.

Biz iz süreçlerini CRM olmadan ilerletemeyecek şekilde tasarladık. İşin sırrı burada. CRM’ in kullanılmasını vazgeçilmez kıldık ve iz süreçlerini buna göre tasarladık.

Biz biliyorduk ki zaman geçtikçe verim artacak ve kullanıcılar kullandıkça daha çok beğenecek ve sahiplenecekler. Bunun içinde biraz sabırlı olmamız gerekiyordu. Biz sabırlı davrandık ve bu sabrın meyvesini aldık. Şu anda çok iyi bir seviyede olduğumuzu görüyoruz. Teşekkür ediyorum OMERD’ e.

Son olarak OMERD’ in açılımını biliyor musunuz?

Hayır.

-Ne olabilir sizce?

Hiçbir fikrim yok. (Gülüşmeler)

 

-SON-

 

İrfan Bey başarılı bir CRM projesini bu şekilde özetliyor. Soyak Holding ile 2013 yılından bu yana sürdürdüğümüz birliktelik günümüzde de devam etmekte.  CRM sürekli yaşayan, gelişen ve yeni deneyimlere, yeni ihtiyaçlara cevap verebilen dinamik bir yazılım. Biz de OMERD Business Solutions olarak, %98 başarılı proje oranımızla, bu dinamizmin uzmanlığını sizlerle paylaşmaya hazırız.

 

 

 

 

Project Gallery